Galicyjskie Cmentarze Wojenne

Czas na kolejny projekt KT GBP: Galicyjskie Cmentarze Wojenne. 

Tym razem zabieram Was w historyczną przygodę po śladach pól bitewnych I wojny światowej na terenie Zachodniej Galicji. Projekt jest szczególnie bliski mojemu sercu, gdyż mieszkam na Ziemi Gorlickiej, która była areną jednych z najkrwawszych walk na froncie wschodnim, a pamiętna Bitwa pod Gorlicami z 2 maja 1915 roku nazywana ,,małym Verdun” odmieniła dalsze losy I wojny światowej. 

Teren jest dosyć rozległy, a obiektów w projekcie jest aż 400 (nie wszystkie obiekty istnieją)!!! Są one zwykle zlokalizowane blisko siebie i przygotowując ten projekt często odwiedzałem po kilka, kilkanaście obiektów dziennie.

Same obiekty są prawdziwymi dziełami sztuki, a projektowali je najwybitniejsi architekci XX wieku jak Dušan Jurkovič, Hans Mayr, czy Ernst Ladewig. W najbliższym czasie, wspólnie z Wami mam nadzieje przybliżać najciekawsze obiekty cmentarne, aby Was zachęcić do udziału w tym niezwykłym projekcie. Myślę, że wspólnie pomożemy sobie także w dotarciu do obiektów trudniej dostępnych np. w terenach leśnych Beskidu Niskiego. Liczę na relacje z Waszych wypraw!

Przejdź do: