Korona Gór Słowacji

Projekt Korona Gór Słowacji kiełkował w mojej głowie już od dawna. Po górach chodzę dziesięć lat . Zdobyłem w tym czasie liczne szczyty i odznaki, ale ciągle czułem niedosyt, czegoś mi brakowało. Rzecz jasna! Gór Słowackich. Dlatego postanowiłem już dłużej nie czekać i stworzyłem autorski projekt książeczki oraz unikatowej odznaki, które skupiłyby wszystkie najwyższe szczyty Słowacji.

Przykładem, ale też nieocenioną pomocą służył mi w trakcie realizacji projektu Łukasz Kornatka, znany szerzej z projektów: Krzyż na górskim szlaku i Bieszczadzkie Tysiączniki.

Celem powstania projektu KGS jest popularyzacja turystyki górskiej i krajoznawczej na Słowacji, zasłużenie nazywanej ,,Małą Szwajcarią’’. Wielu górołazów potrafi wymienić szczyty z Korony Gór Polski, a także Korony Ziemi. Problemy zaczynają się, gdy trzeba wykazać się znajomością gór naszego południowego sąsiada. Gerlach, Babia Góra, Krywań.…

Projekt ten ma zachęcić do poznania kraju niezwykle bogatego w różnorodne pasma górskie. Wierzę, że docenicie ich piękno i zakochacie się kraju Janosika po uszy. Jednakże Słowacja to nie tylko góry. Przy okazji zdobywania odznaki można zwiedzać kolorowe wioski i urocze miasta z dobrze zachowanymi zabytkami architektury- zamki, kościoły, skanseny. Polskiego turystę zachwycą również takie klejnoty przyrodnicze jak: rezerwaty, jaskinie, wodospady, jeziora, lasy, bezkresne łąki.

Na Słowacji nie można się nudzić. Na Słowacji się wypoczywa. To kraj wielu atrakcji, a one są …tuż za miedzą.

Dlatego nie czekajcie, choďte na Slovensko.
Piotr Fejkiel

Przejdź do: